FizjoPodhale

Manipulacja Powięzi

Terapia znana również jako Fascial Manipulation®. Jest to jedna z metod terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w normalizowaniu dolegliwości bólowych (a także innych objawów) narządu ruchu. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco, który w oparciu o anatomię i fizjologię oraz na podstawie tysięcy przeprowadzonych zabiegów, opracował ten innowacyjny system terapeutyczny. Metoda Manipulacji Powięzi uwzględnia całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź.

Terapeuta na podstawie zebranego wywiadu, testów ruchomości oraz sprawdzając manualnie ograniczenie ruchomości tkanek (densyfikacja). Po zdiagnozowaniu zaburzenia w jednostkach mięśniowo- powięziowych, terapeuta stosuje techniki manipulacji powięzi polegające na wprowadzeniu zewnętrznego tarcia i uzyskaniu miejscowego stanu zapalnego. Ma to na celu przywrócić odpowiednią funkcję w obrębie tkanek, a co za tym idzie zmniejszyć dolegliwości ze strony układu ruchu.

W wyniku powtarzających się przeciążeń statycznych i dynamicznych, urazów czy stanów zapalnych dochodzi do densyfikacji powięzi w konkretnych obszarach. Densyfikacja powięzi polega na zwiększaniu gęstości substancji międzykomórkowej i zmianie orientacji włókien kolagenowych z ewentualnym wzrostem ich liczby. Zdensyfikowane punkty nie spełniają właściwie swojej roli koordynacyjnej, w związku z czym powięź nie jest w stanie prawidłowo wydłużać się i dostosowywać do napięć pochodzących z włókien mięśniowych przebiegających pod nią. W efekcie tego pojawia się ból, ograniczenia ruchomości czy spadek siły mięśniowej.

Czym jest powięź?

Układ mięśniowy może prawidłowo funkcjonować jako całość dzięki bardzo ważnej, ale też często pomijanej w procesach badawczych, diagnostycznych i terapeutycznych tkance: powięzi. Jest to struktura elastyczna zbudowana z tkanki łącznej. Powięź powierzchowna znajduje się pod skórą umożliwiając jej przesuwanie, natomiast powięź głęboka otacza wszystkie mięśnie, ścięgna, więzadła, nerwy a także narządy wewnętrzne. Ta niezmiernie istotna struktura otacza te tkanki i łączy je ze sobą niczym wielka sieć, poprzez którą rozchodzą się napięcia w naszym ciele.
Pod wpływem urazu lub przeciążenia może dojść do nadmiernych napięć w obrębie układu mięśniowo-powięziowego.  To zaburza równowagę w napięciu taśm względem siebie, co może być źródłem dolegliwości bólowych i zaburzeń posturalnych.

Dla kogo manipulacje powięzi?

  • ból odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego
  • bóle stawów
  • bóle głowy
  • ograniczenia ruchomości
  • zaburzenia posturalne, wady postawy
  • urazy i przeciążenia układu kostno- stawowego i mięśniowego
Trwa ładowanie strony prosimy czekać...